5 wskazówek, jak przeprogramować mózg dziecka na pozytywne myślenie

Czy zauważyłaś, że dzieci mają większość łatwość zwracać uwagę i utożsamiania się z krytyką niż z komplementami? A może w relacji z dzieckiem przykuło Twoją uwagę to, że negatywne informacje zwrotne mają tendencję do pozostawania w pamięci bardziej niż pozytywne?

Tendencja ta jest wynikiem naturalnej skłonności ludzkiego mózgu do skanowania zagrożeń i nadawania priorytetu negatywnym bodźcom, aby pozostać w czujności. Na szczęście zdolność mózgu do zmiany i adaptacji, znana jako neuroplastyczność, oferuje rozwiązanie i zmianę negatywnie zaprogramowanych przekonań czy bodźców.

Pomagając dzieciom w trenowaniu pozytywnego nastawienia do siebie, innych oraz świata i przeprogramowaniu ich mózgów (sposobu myślenia) tak, aby skupiały się na pozytywach, możemy zminimalizować występowanie zaburzeń i chorób psychicznych oraz psychosomatycznych. Ważne jest, aby pamiętać, że ten nacisk na negatywność jest częstym zjawiskiem i nie wskazuje na problem z Państwa dzieckiem. Jednak decyzja o trenowaniu nastawienia na pozytywny obraz siebie, innych czy świata należy już do Ciebie — rodzica, opiekuna.

Zanim przejdziesz dalej, pomyślałam, że możesz pobrać DARMOWE 4-dniowe wyzwanie wdzięczności na rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci (w wieku 5–13 lat). Te kreatywne, oparte na nauce ćwiczenia pomogą Twojemu dziecku wytrenować swój mózg, aby stał się bardziej kochający siebie, pewny siebie i zdolny do radzenia sobie z wyzwaniami i niepowodzeniami.

 

Chciałabym Cię jeszcze zaprosić do pobrania PDF aby pomóc dziecku trenować wdzięczność w nowym roku szkolnym 

1. Zaobserwuj, nazwij i zaakceptuj emocje

Aby skutecznie zaszczepić pozytywne nastawienie do siebie i świata u naszych dzieci, ważne jest, aby uznać znaczenie emocji jako istotnego systemu nawigacji, który prowadzi nas przez życie, obejmującego zarówno dobre, jak i negatywne uczucia. Dążenie do nieustannego szczęścia często prowadzi do unikania emocji, powodując liczne problemy psychologiczne i zaniedbując istotne emocje, takie jak poczucie winy i smutek, które pomagają w tworzeniu kompasu moralnego i radzeniu sobie z trudnymi okolicznościami.
 
Jako rodzic, ważne jest, aby okazywać empatię swoim dzieciom, gdy doświadczają emocji takich jak zmartwienie, smutek lub złość. Uznaj trudność ich sytuacji, mówiąc na przykład „Rozumiem, dlaczego tak się możesz czuć”. Ważne jest, aby unikać zniechęcających zwrotów, takich jak „pogódź się z tym” lub „przestań narzekać” i zamiast tego uczyć dzieci, jak identyfikować, akceptować i przetwarzać swoje emocje.
 
Potrzebujemy nauczyć dzieci różnych strategii radzenia sobie z emocjami, takich jak ćwiczenia głębokiego oddychania, komunikowanie się z zaufanym członkiem rodziny lub przyjacielem lub angażowanie się w kreatywne działania, takie jak rysowanie lub pisanie dziennika. W ten sposób możemy wyposażyć nasze dzieci w niezbędne narzędzia do zdrowego zarządzania emocjami, co prowadzi do bardziej pozytywnego spojrzenia na życie.

 

2. „Cudowny spacer” to nie aktywność

Ulotne chwile piękna, zachwytu i radości często umykają z naszych wspomnień, jeśli ich nie pielęgnujemy. Wybierz się na czarujące spacery lub orzeźwiające wędrówki z dziećmi i czerp przyjemność z podziwiania natury, ciepłych promieni słońca, melodyjnego śpiewu ptaków, mokrą trawą pod stopami i zapachów, które Was otaczają.
 
Zachęć dzieci do uwolnienia kreatywności, prosząc je o zilustrowanie najbardziej fascynujących rzeczy, które zauważyły podczas wyprawy. W ten sposób pomożesz im docenić wspaniałość natury i zachować cenne wspomnienia.

3. Bądź obecny. Bądź a nie bywaj

Uważność polega na byciu świadomym chwili obecnej i jest to bardzo skuteczna metoda promowania pozytywnego nastawienia u dzieci jak również dorosłych. Praktykowanie uważności wymaga po prostu obserwowania chwili obecnej bez żadnych osądów lub uprzedzeń.
 
Co więcej, uważność może działać jako tarcza przed negatywnością, niepokojem i nadmierną  ilością negatywnych myśli, umożliwiając pełne doświadczanie i pielęgnowanie małych chwil, które są często pomijane, takich jak uśmiech, uścisk lub akt życzliwości ze strony ukochanej osoby.
 
Aby praktykować uważność, możesz angażować się w różnorodne działania, z których każde ma na celu zwiększenie ich świadomości chwili obecnej i wspieranie głębszego doceniania otaczającego ich świata.
 
  • Joga
  • Medytacja
  • Głębokie oddechy brzuchem (wdech przez nos przy wciągającym brzuchu, następnie wydech przez usta z wciągniętym brzuchem) 
  • Wybierz się na uważny spacer 
  • Poproś dzieci, aby narysowały swoje emocje
  • Wypróbuj technikę uważności/uziemienia 5-4-3-2-1 (dzieci zauważają 5 rzeczy, które widzą, 4 rzeczy, których mogą dotknąć, 3 rzeczy, które słyszą, 2 rzeczy, które mogą powąchać i 1 rzecz, które mogą posmakować). 
 

4. Dziennik Wdzięczności

Prowadzenie dziennika wdzięczności to doskonała aktywność, która może sprzyjać refleksji i pozytywnemu nastawieniu, a jeśli jest wykonywana wspólnie, nawiązuje więź. Na moim kanale na YouTube znajdziesz mnóstwo kreatywnych pomysłów, które pomogą Wam skupić się na pozytywach. Możesz także prowadzić prosty dziennik wdzięczności.

5. Zauważaj dobro

Kiedy  popełnisz błąd , pomyśl głośno o tym, czego nauczyłeś się z tego doświadczenia lub jak inaczej poradzisz sobie w podobnej sytuacji w przyszłości.

Ustnie podkreślaj chwile radości i piękna, które zdarzają się w ciągu dnia. Często małe chwile pozytywności trwają 10-20 sekund. Jeśli nie poświęcimy kilku minut na ich rozpoznanie i przetworzenie, łatwo o nich zapomnimy.

Modeluj to pozytywne nastawienie swoim dzieciom, a one chłoną je jak gąbka.

Wspieraj rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka jako podstawa jego zdrowia psychicznego!

CZYTAJ WIĘCEJ O AKADEMII –>>> KLIKAM TUTAJ