Czas dojrzewania — trudny okres dla dziecka i rodzica

Czy jako dorosła osoba pamiętasz jeszcze te nastoletnie problemy z cerą, przetłuszczającymi się włosami i huśtawką nastrojów? Świat był przeciwko Tobie, a intensywnie zmieniające się ciało wcale nie pomagało przetrwać burzy hormonów. Dorastanie jest procesem nieuniknionym i ma kilka etapów. Jednym z nich jest dojrzewanie, które wydaje się najtrudniejszym okresem zarówno dla dojrzewających dzieci, jak i ich rodziców.

Każde dziecko doświadcza wyjątkowych zmian w ciele i zachowaniu, wraz z początkiem okresu dojrzewania. Rodzice natomiast doświadczą tych zmian jako obserwatorzy. Jak radzić sobie z dojrzewaniem dziecka? Jak wspomóc dziecko w tym trudnym dla wszystkich czasie?

Zanim dziecko osiągnie dojrzałość płciową

Dojrzewanie to czas zmian w sposobie myślenia, odczuwania i interakcji nastolatków z innymi ludźmi. To także czas rozwoju ciała. Ten rozwój jest nieharmonijny — większość dziewcząt może już osiągnąć dojrzałość płciową, podczas gdy chłopcy mogą nadal dojrzewać. W tym czasie nastolatek rozwija swoją osobowość, kształtuje opinie, zaczyna mieć inne zainteresowania.

Zmiany cielesne w okresie dojrzewania

Najbardziej oczywistą oznaką dojrzewania są fizyczne zmiany, które zachodzą w ciele dziecka. Pojawiają się: problemy z cerą, owłosienie w różnych miejscach i intensywniejszy zapach ciała, zmiana głosu, erekcje, miesiączki, zaczną rozwijać się narządy płciowe. Przemiany fizyczne mogą być bardzo trudne do zrozumienia przez nastolatka. Możesz udzielić swojemu dziecku praktycznych informacji lub podsunąć odpowiednie artykuły na temat tego, co się z nim dzieje i jak powinno dbać o swoje dojrzewające ciało.

Zmiany emocjonalne w okresie dojrzewania

Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania wpływają zarówno na ciało, jak i umysł. Oznacza to, że oprócz radzenia sobie ze zmieniającą się sylwetką, Twoje dziecko będzie również zmagać się ze sposobem, w jaki myśli i czuje. A może czuć się zdezorientowany lub odczuwać silne emocje, których nigdy wcześniej nie doświadczył. Może wydawać się nadmiernie wrażliwy, a do tego łatwo się denerwować.

czas dojrzewania nastolatek

Zazwyczaj najbliżsi członkowie rodziny są pierwszymi, którzy dźwigają ciężar młodzieńczych wahań nastroju, które pojawiają się bardzo łatwo. Zapewnij swojego syna lub córkę, że ich mieszane emocje są całkowicie normalną częścią dojrzewania i że będziesz go/ją wspierać, pomagając odnaleźć się w nowej roli. Przede wszystkim upewnij się, że Twoje dziecko wie, że może o tym, co je zastanawia lub martwi może powiedzieć rodzicom. Możesz też zachęcić je do omawiania swoich uczuć z innym dorosłym, któremu ufa.

Rozwój seksualny

Dojrzewanie to proces, w którym nastolatki osiągają dojrzałość seksualną. Zrozumienie, jak działa układ rozrodczy, nie tylko wyjaśni przyczyny zachodzących zmian fizycznych, ale także wytłumaczy konsekwencje uprawiania seksu bez zabezpieczenia. Dziewczynki powinny wiedzieć, że od teraz mogą zajść w ciążę, natomiast chłopcy muszą wiedzieć, że mogą już spłodzić dziecko.

Problemy okresu dojrzewania

Dojrzewanie charakteryzuje się wzrostem poziomu hormonów. To one są odpowiedzialne za emocjonalne i fizyczne zmiany w ciele. W niektórych przypadkach emocje te mogą być przytłaczające i powodować niewyjaśnione uczucia gniewu czy spadków nastroju.

Czas dojrzewania to normalny etap w życiu człowieka i wszyscy przez niego przechodzą. Większość przyjaciół nastolatka przechodzi te same zmiany i ma podobne doświadczenia, warto więc uzmysłowić dorastającemu nastolatkowi, że nie jest sam.

Wiele nastolatków czuje się samotnych ze swoimi problemami i pozbawionych wsparcia rodziców czy nauczycieli w drodze do dorosłości. Mogą czuć, że jako jedyni mają problemy. Będą porównywać się do innych, znanych osób z mediów społecznościowych czy wpływowych celebrytów i zastanawiać się, dlaczego są inni.

Jako rodzic masz tę przewagę, że doskonale wiesz, że dojrzewanie trwa kilka lat i że pewnego dnia ten proces po prostu się zakończy. Dlatego pomóż swojemu dziecku zrozumieć, że wszyscy w jego wieku doświadczają tych samych zmian, chociaż każdy w innym tempie. Rozmawiaj z nim lub podsuwaj dobre publikacje na temat dojrzewania i zmian, które w nim zachodzą. Im więcej będzie wiedziało, tym mniej będzie się stresować zachodzącymi zmianami. Dotyczy to również rozwiewania wszelkich mitów dotyczących dziewczynek i chłopców.

à Dowiedz się, jak rozmawiać z nastolatkiem – obejrzyj filmy z mojego kanału na YT!

Młodzi ludzie i ich rodzice, czyli jak jeszcze może pomóc dorosły

Ważne jest, aby dziewczęta i chłopcy w wieku od 9 do 13 lat zostali zaznajomieni z tematem zmian, jakie zajdą w ich ciele podczas dojrzewania. Wiele informacji dostępnych jest na wyciągnięcie ręki, za jednym kliknięciem myszy. Warto jednak, aby rodzice nie byli ostatnią opcją, jaką ich dzieci wybierają w kwestii radzenia sobie z problemami dojrzewania. Ważne jest, aby rodzice wspierali dziecko w okresie dojrzewania tak bardzo, jak tylko mogą.

czas dojrzewania nastolatka

Okres dojrzewania Twojego syna lub córki może być trudny dla wszystkich bliskich osób. Przypomnij sobie swój czas dojrzewania i swoje własne zakłopotanie związane z poważnymi fizycznymi i emocjonalnymi zmianami, których doświadczałeś, dorastając. Jakie miałeś wsparcie w domu ze strony rodziców? Teraz Twoja kolej, aby pomóc Twojemu dziecku w procesie stawania się niezależnym dorosłym.

Dziecko potrzebuje Twojego zaangażowania, wsparcia rodzicielskiego bardziej niż kiedykolwiek. Dzieciom, które są przygotowane na okres dojrzewania, łatwiej przejść przez nie niż tym, które zdane są na własne siły.