Jak trening mindfulness zwiększy Twoją uważność?

 

Ludzie medytują od tysięcy lat, często w ramach praktyki duchowej. W ostatnich latach mindfulness, czyli trening uważności stał się popularnym sposobem radzenia sobie ze stresem i przyjemnym uzupełnieniem terapii opanowywania trudnych emocji. Psychologowie odkryli, że medytacja uważności pozytywnie wpływa nasz mózg, poprawia nie tylko zdrowie psychiczne, ale również fizyczne. Na czym polega trening uważności i jak wypracować umiejętność uspokajania się?


Trening mindfulness jest szczególnie skuteczny w zmniejszaniu stresu, lęku i depresji. Trening uważności może pomóc osiągnąć równowagę emocjonalną. Szczególnie z tego rodzaju terapii powinny skorzystać osoby dotknięte przewlekłym bólem i uzależnieniami. Bardzo obiecujące badania wskazują, że dzięki treningowi uważności można skutecznie pomóc osobom z depresją. Ucząc się sztuki koncentracji, można zmniejszyć ból, zmęczenie i stres oraz wzmocnić układ odpornościowy.

Jaki jest najbardziej znany trening uważności?

Pierwszy, podstawowy i najbardziej znany trening uważności to stworzony w latach 70. MBSR, czyli Mindfulness-Based Stress Reduction (Redukcja Stresu Oparta na Uważności). Program stworzył terapeuta i specjalista mindfulness studiujący temat uważności, wielki fan medytacji, prof. Jon Kabat-Zinn. Program został oceniony bardzo pozytywnie i obecnie praktykowany jest w ośrodkach medytacji, szkoleniowych, doradztwa i rozwoju osobistego, a także w niektórych placówkach medycznych.

Czym jest Mindfulness Based Stress Reduction?

Redukcja Stresu Oparta na Uważności (MBSR) to podejście terapeutyczne, które obejmuje cotygodniowe zajęcia grupowe i codzienne ćwiczenia uważności w domu przez okres 8 tygodni. MBSR koncentruje się na prowadzeniu uczestników w medytacji uważności. Obejmuje to elementy takie jak:

  • uważne jedzenie,
  • świadomość oddechu,
  • medytację,
  • samoświadomość,
  • proaktywne sposoby podejścia do stresu i jogę ukierunkowaną na wszystkie poziomy umiejętności.

Potencjalne korzyści zdrowotne MBSR obejmują:

  • silniejsze połączenie umysł-ciało,
  • lepsze zdrowie emocjonalne i dobre samopoczucie,
  • zmniejszenie lęku i depresji,
  • polepszenie cykli snu,
  • redukcję bólu,
  • zwiększoną koncentrację uwagi.

Mindfulness Based Cognitive Therapy

Terapia Poznawcza Oparta na Uważności (MBCT) jest rozszerzeniem klasycznego MBSR. To podejście terapeutyczne, które łączy elementy MBSR i terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) w leczeniu osób z depresją. MBCT uczy uczestników podczas 8 tygodniowych sesji, jak pielęgnować uważność w kontekście osobistego doświadczenia z nawracającą depresją i lękiem. Wykazano, że model MBCT to skuteczna metoda zapobiegania nawrotom epizodów depresyjnych u pacjentów w stanie remisji.

MBCT, która jest oparta na uważności, przynosi wiele korzyści:

  • zmniejszenie nastroju i objawów lękowych oraz innych objawów związanych ze stresem fizycznym i psychicznym,
  • zwiększenie poziomu energii i entuzjazmu do życia,
  • wypracowanie współczucia dla samego siebie i umiejętności relaksacji,
  • lepsze radzenie sobie z przewlekłym bólem,
  • skuteczniejsze radzenie sobie w krótko- i długoterminowych sytuacjach stresowych.

mindfulness medytacja

Medytacja mindfulness

Medytację można zdefiniować na wiele sposobów. Najprościej mówiąc, to sposób myślenia i ćwiczenie uwagi w celu wprowadzenia umysłu w stan spokojnego skupienia i pozytywnych emocji.

Uważność to jedna z najpopularniejszych technik medytacyjnych. Składa się z dwóch głównych części: uwagi i akceptacji.

Część uwagi dotyczy dostrojenia się do naszych doświadczeń, aby skupić się na tym, co dzieje się w chwili obecnej. Zwykle obejmuje to kierowanie świadomości na oddech, myśli i fizyczne doznania w ciele.

Część akceptacji polega na obserwowaniu tych uczuć i doznań bez ich osądzania. Zamiast odpowiadać lub reagować na te myśli, lub uczucia, należy starać się je zauważyć i pozwolić im odejść.

Zajęcia medytacji mindfulness i terapie oparte na uważności ułatwiają wprowadzenie tych zasad w życie. Takie programy mogą obejmować ćwiczenia oddechowe, jogę i lekcje z przewodnikiem, które pomogą uświadomić sobie doznania, myśli i odczucia.

Mindfulness dla dzieci — czy to działa?

Kiedy uczymy dzieci uważności, wyposażamy je w narzędzia do budowania poczucia własnej wartości, radzenia sobie ze stresem i umiejętnego podejścia do wyzwań. Pomagamy im poprawić samopoczucie i umożliwiamy im radzenie sobie ze stresem oraz trudnymi chwilami. Uczenie dzieci uważności może również pomóc ukształtować trzy bardzo ważne umiejętności rozwijane we wczesnym dzieciństwie:

  • zwracanie uwagi i zapamiętywanie informacji,
  • przemieszczanie się między zadaniami,
  • odpowiednie relacje z innymi.

Na czym polegają kursy mindfulness?

Zajęcia z uważności są dostępne między innymi w ośrodkach jogi, klubach sportowych, szpitalach i klinikach. W czasie kursów mindfulness uczymy się obserwowania swojego ciała i skupiania się na oddechu. Wykorzystywane jest tzw. skanowanie ciała, które polega na uświadamianiu sobie istnienia każdej jego części.

Kursy mindfulness oparte są na programie opracowanym przez dr. Jona Kabat-Zinna, twórcę metody. Rozwijanie w kursantach umiejętności medytacji uważności obejmuje kilka ważnych aspektów jak: uważne jedzenie, świadomość oddechu, medytację, samoświadomość, sposoby radzenia sobie ze stresem i jogę.