6 rozwojowych zabaw w basenie

„Moja córka uwielbia wodę”, „Mój syn w basenie czuje się jak ryba w wodzie” a co Ty powiesz gdy zapytam Cię jak Twoje dziecko czuje się w wodzie; podczas kąpieli, na basenie, nad morzem? 

Wakacje to czas korzystania ze słońca czyli zabawy na plaży przy morzu, pluskanie w basenie. Gdziekolwiek jesteś a w pobliżu Twojego dziecka jest woda OTWÓRZ OCZY i NIE rozglądaj się za siebie.

Są dzieci które boją się wody a inne nie wyobrażają sobie przejść koło basenu bez przekroczenia granicy jego powierzchni.

Wykorzystaj wakacje na wspieranie rozwoju swojego dziecka. 

Na początku pozwól dziecku oswoić się z wodą. Krok po kroku we własnym tempie. Dziecko może podchodzić do wody i się wycofywać, nie zmuszaj malca do kontaktu z wodą.  Warto zachęcić dziecko do basenu  zabawą. Każda aktywność w wodzie wspomaga  stymulację rozwoju mózgu; poprawia się koordynacja, zmysł równowagi. Dziecko szybciej się uczy i łatwiej kojarzy, także w domu i w szkole.

To wspaniały czas na wspólną zabawę i budowania relacji z rodzicami lub opiekunami.

To 6 zabaw które możesz zastosować aby Twoje dziecko stało się bardziej sprawniejsze i rozwijało swoje zmysły. 

Zabawa 1.  Chlapanie nóżkami i rączkami

Uderzajcie rączkami leżąc na brzuszku tak aby chlapała na wszystkie strony. Połóż malca na plecach i pobawcie się nóżkami. Machajcie, uderzajcie o wodę a następnie dodajcie rączki. Pamietaj! Naprzemienne ruchu to świetne ćwiczenie dla mózgu.

Zabawa 2. Chwytanie makaronu 

Podczas zabawy w brodziku lub w basenie zachęcaj swoje dziecko do złapania końcówki piankowego makaronu. Na głębszej wodzie jedna osoba stymuluje piankowym makaronem podczas gdy Ty trzymasz dziecko i zapewniasz mu bezpieczeństwo. Pamiętaj aby nie uciekać dziecku w czasie zabawy. Masz je motywować a nie zniechęcać.

Zabawa 3. Brama z makarony 

Jedna osoba wykonuje bramę (półkole) z piankowego makaronu. Zachęcaj dziecko do przechodzenia a następnie przepływania pod bramą.

Zabawa 4. Dmuchanie 

Zabawa dla maluchów: dmuchajcie w wodę tak aby unosiła się ona i pluskała. Możecie też wodę chwytać w dłonie i w nie dmuchać.

Zabawa dla starszaków: zanurzcie się tak aby wystawały wasze głowy. Dmuchajcie w w wodę najmocniej jak potraficie.

Dmuchajcie w lekką piłkę.

Zabawa 5. Wodny plac zabaw

Plac zabaw to najlepsze miesjce dla rozwoju mięśni u dzieci. Korzystaj z wodnych atrakcji na basenie w celu rozwoju sensoryki. Podczas zabaw w wodzie malec ćwiczy koordynację ruchową, równowagę i koncentrację.

Zabawa 6. Piłka

Zabawy dla malucha: Turlajcie lekką piłkę po wodzie.

Zabawy dla starszaka: Ćwiczcie rzuty i chwyty. Spróbujcie umieścić piłkę pod wodą. Czy wasza piłka stanie się podwodnym skarbem?

Pamiętaj! 

Zachowaj bezpieczeństwo na basenie. Śmiejące się dziecko może zachłysnąć się wodą podczas zabawy nawet w płytkim brodziku.

Powierzchnia na basenie jest ślizga a dziecięce stópki chcą przebiec szybko z jednej atrakcji na drugą.