Sukces czy porażka? A co z lekcjami?

To jest prawdziwa porażka! Trenowali: wytrzymałość, taktykę, celność, wykonywanie rzutów różnych. Wydali książkę i co? Tysiące hejtów w sieci. Płacz i żal. 

Sport to również zawód, który daje piłkarzom żyć i spełniać swoje marzenia. Jednak przed nimi jest większe wyzwanie. Oczekiwanie i presja innych ludzi. 

A czy prawnik, który nie wygra sprawy obrzucany jest hasłami? Być może nie bo nie reklamuje szamponu do włosów. 

Chcesz znać moje zdanie? 

Dzieci szukają sobie autorytetów. Często ten wybór kierowany jest pasją. Jeśli dziecko lubi grać w piłkę nożną a „na czasie” jest Lewandowski to nie dość, że przez cały czas słyszysz jaki on jest wspaniały i że w przyszłości to będę taki jaki on to koszulka, zeszyt, długopis i skarpetki muszą być z Robertem. Zanim jednak Jaś zostanie drugim Lewandowskim ważne jest aby poznał drogę jaką przebył Robert. Sukcesy nie biorą się z grania w Fife na konsoli i noszenia koszulki. Nawet kupienie korków ( butów piłkarskich), które reklamuje nie przyniosą efektów. 

PEWNOŚĆ SIEBIE 

Każdy mały sportowiec powinien zacząć od (z)budowania swojej pewności siebie. „Jestem najlepszy”, „Zrobię to!”, „Strzelę bramkę”, „Przepłynę szybciej”. Czytając powyższe wypowiedzi możesz zatrzymać się przy jednym: 

„JESTEM NAJLEPSZY” 

Od kogo? Po czym to poznasz? Co oznacza bycie najlepszym? 

Podzielę się z Tobą historią. 

Dawid ma lat 12 i jedno marzeniem jest dostać się do kadry Polski w pływaniu. Dawid pływa od 6 roku życia więc przeliczając szybko minęło już 6 lat. Robi to z pasją i ma wyznaczony cel. W pewnym momencie dla Dawida priorytetem stały się gry komputerowe. Codzienne granie w MindCraft i inne (jak wcześniej myśleli rodzice rozwijające wyobraźnię) gry. Treningi odbywają się 3 razy dziennie. Pierwszy jest o 6 rano. Tak o SZÓSTEJ. Jeśli trudno Ci teraz uwierzyć, że jakieś dziecko wstaje o 5 aby iść na trening to dzieci, które pływają właśnie należą do tej grupy. Nocne siedzenie przy komputerze powodowało, że zmęczenie było silniejsze niż sukces, który Dawid chciał osiągnąć. Niepokojące sygnały spowodowały, że rodzice poprosili o wsparcie. Podstawowe pytania w pracy z młodym sportowcem to: 

  • Dlaczego (to robisz) pływasz? 
  • Co daje Ci pływanie? 
  • Jak się czujesz przed treningiem? 
  • Co czujesz po treningu? 
  • Co się może stać najlepszego gdy trenujesz pływanie? 
  • Co możesz powiedzieć najlepszemu koledze, który chce zacząć pływać?
  • Twój największy sukces? 

Te pytania pozwalają dziecku włączyć analizę korzyści z wykonywanej czynności. Plusy z pływania były następujące: zdrowy kręgosłup, zwiedzanie różnych miast, poznanie nowych kolegów, obozy sportowe. Kolegów poznanych w sieci grając w gry zamienimy na kolegów na obozie sportowym. Jeden wniosek zwalił mnie z nóg „Kiedy gram dużo się denerwuję i wtedy spinam mięśnie”. I temat został zakończony. 

Cel rozpisany i działania motywacyjne rozpoczęte. 

Pamiętaj! Dzieci patrzą na świat tak jak mu pokazujesz! Grasz? Nie mów, że to nie zdrowe! Jesz fast foody nie praw morałów dlaczego nie warto tego jeść! Rozmawiaj z dzieckiem językiem korzyści! 

Jeśli chcesz wspierać dziecko w jego pasji i aktywności fizycznej to nauczcie się (TY I DZIECKO) doceniać małe kroki w drodze do sukcesu. A z porażki wyciągnijcie wnioski, zróbcie poprawki i działajcie dalej! 

Trzymam za Was mocno kciuki! 

 

Dołącz do grupy na FB dla rodziców i pedagogów!