Pozytywne emocje i negatywne emocje — czym są i jak na nas wpływają?

Nie bez powodu podczas ważnych uroczystości życzymy naszym najbliższym dużo radości i samych miłych chwil. Życie, w którym odczuwalibyśmy bowiem tylko radość, byłoby pozbawione negatywnych skutków emocji stojących w opozycji do dobrego samopoczucia. Czy możliwe jest jednak życie składające się wyłącznie z pozytywnych emocji? Czym emocje tak naprawdę są i czy tych negatywnych należy za wszelką cenę unikać? Warto wiedzieć, jak obchodzić się z emocjami i jak je rozróżniać. Dla poprawy zdrowia nie tylko psychicznego, ale i… fizycznego!

Podział emocji na pozytywne i negatywne

Emocje najczęściej dzielimy na pozytywne, czyli takie, które sprawiają, że dobrze się czujemy i chcemy, aby trwały jak najdłużej oraz negatywne, których chcielibyśmy uniknąć i które wytrącają nas z pewnej psychicznej równowagi.

kobieta pokazuje emocje

Pozytywne emocje towarzyszą miłym chwilom naszego życia, są wyzwalane przez jakieś przyjemne dla nas wydarzenie, natomiast te negatywne potrafi wywołać przeżycie nieprzyjemne, wyzwalają je trudne i stresujące momenty.

Pozytywne emocje — przykłady i wpływ na człowieka

Przykładami pozytywnych emocji o różnym stopniu nasilenia są:

  • zadowolenie,
  • radość,
  • zachwyt,
  • miłość,
  • duma,
  • wzruszenie.

Emocje pozytywne korzystnie wpływają na ciało człowieka, powodując na przykład lepszy sen i krążenie. Świetnie oddziałują też na nasz umysł, poprawiając pamięć i koncentrację.

Przykłady negatywnych emocji i psychofizyczne skutki ich odczuwania

Emocje negatywne to na przykład:

  • złość,
  • żal,
  • smutek,
  • rozpacz,
  • przerażenie.

Odczuwane długotrwale, przyczyniają się do powstania stanu depresyjnego, osłabiają też wiele układów w ciele człowieka — trawienny, immunologiczny i krążenia. Pogarszają pamięć, apetyt oraz ciśnienie krwi i zaburzają higienę snu.

Jak widać, z emocjami negatywnymi nie ma żartów — dlatego warto znać techniki radzenia sobie z nimi.

Trzy kroki do poskromienia emocji, które źle wpływają na nasze samopoczucie

Mimo że w przeciwieństwie do emocji pozytywnych, złość, smutek i rozpacz, które pojawiają się w trudnych chwilach, nie są czymś, co chcemy w sobie pielęgnować, nie powinniśmy ich nigdy tłumić. Jeśli w naszym życiu wydarzyło się coś, co sprawiło, że czujemy negatywne emocje, musimy kierować się trzema zasadami.

  1. Dać sobie prawo do przeżycia ich, bez poczucia, że to niestosowne czy niewłaściwe. Bez poczucia, że to z naszej strony oznaka słabości.
  2. Nazwać je i dokładnie określić co czujemy.
  3. Odreagować je. Jednak nie w sposób zagłuszający, ale pozwalający na wyciszenie i wywołujący pozytywne emocje.

Po wykonaniu trzech powyższych kroków, w sytuacji pojawienia się emocji negatywnych, możemy być spokojni. Nie stłumiliśmy tymczasowo czegoś, co za chwilę wybuchnie ze zdwojoną siłą, ale rozprawiliśmy się z niepożądanymi emocjami w sposób optymalny i przynoszący prawdziwą ulgę.

pozytywne i negatywne emocje

Dwa pierwsze podpunkty można śmiało stosować również w zestawieniu z pozytywnymi emocjami. Dawanie sobie prawa do radości i wzruszenia oraz nazywanie tego, co czujemy, pozwala lepiej zrozumieć samych siebie i zauważyć pewne schematy zachowań.

Obejrzyj wideo à Działa czy nie działa? Jak to jest z pozytywnym myśleniem! oraz inne na kanale YouTube!

Jakie jeszcze procesy emocjonalne zachodzą w człowieku?

Oprócz emocji nasz umysł przechodzi i odczuwa również inne procesy emocjonalne, które choć podobne, są nieco odmiennymi stanami psychicznymi.

Są to:

  • Uczucia — coś, co odczuwamy względem kogoś lub czegoś, z reguły chwilowo.
  • Afekty — bardzo silne uczucia, które powstają na skutek silnych emocji.
  • Nastroje — łagodniejsze od emocji i często trwające dłużej.
  • Sentymenty — postawy emocjonalne, odczuwane względem kogoś lub czegoś trwale.

Czy poza pozytywnymi i negatywnymi emocjami istnieją jeszcze inne?

Oprócz podziału na emocje pozytywne i negatywne możemy spotkać się także z określeniem ich jako podstawowe i złożone.

Emocje podstawowe

Są wrodzone, atawistycznie i pierwotne. Jesteśmy do nich zdolni od początku naszego życia. Na przykład:

  • Wstręt
  • Strach
  • Zdziwienie

Towarzyszą każdemu z nas, nie poddają się naszej kontroli i wszyscy odczuwamy je trochę inaczej.

Złożone emocje

Jak wskazuje ich nazwa, wynikają z połączenia kilku emocji podstawowych. Są wyuczone i nawykowe. Pojawiają się w ciągu życia z czasem i nauką pewnych norm społecznych. Na przykład:

  • Poczucie winy
  • Wstyd
  • Rozczarowanie

Ich odczuwanie pojawia się, kiedy zaczynamy świadomie żyć w społeczeństwie, w określonej grupie ludzi, a więc najwcześniej zwykle w wieku przedszkolnym.

Emocje — podsumowanie

Emocja to obok uczucia, afektu, nastroju i sentymentu stan emocjonalny człowieka.

Emocje możemy podzielić na podstawowe i złożone oraz na pozytywne i negatywne.

Te ostatnie wykazują wiele niekorzystnych działań na zdrowie psychiczne oraz fizyczne człowieka, podczas gdy emocje pozytywne potrafią nawet poprawić naszą pamięć.

Kiedy czujemy strach, zalała nas fala smutku lub złości dajmy sobie prawo do takich odczuć. Są one potrzebne naszemu organizmowi do poradzenia sobie w trudnych sytuacjach. Kluczem jest jednak dążenie do wyciszenia negatywnych emocji i zastąpienie ich pozytywnymi, aby długotrwałe odczuwanie tych pierwszych, nie doprowadziło do osłabienia naszego zdrowia czy nawet depresji.