Rodzina to drużyna - rodzinne wartości!

Rodzina to drużyna i tylko wtedy, kiedy strzelamy do wspólnej bramki możemy osiągnąć w życiu więcej. Prawdą jest to, że nie da się wszystkiego osiągnąć samemu. To pewnych rzeczy potrzebujemy drugiego człowieka. Jakieś 8 lat temu, gdy rozpoczęłam swój własny rozwój osobisty czyli poznawanie siebie i akceptowanie taka jaką jestem oraz zaczęłam wyznaczać swoje cele na każdym szkoleniu spotykałam się z wyznaczaniem wartości. Czytając książkę czy artykuł, jednym ze ćwiczeń było wykreślić wartości, które są mniej ważne a następnie zaznaczyć te, które zostały. W tym samym czasie pracowałam z rodzicami w celu budowania ich relacji z dziećmi. Być może zastanawiasz się teraz, po co komuś obca osoba do tego aby budować relacje z własnym dzieckiem. I tutaj o te wartości właśnie się rozchodzi!
Podczas spotkań wykorzystywałam to ćwiczenie aby rodzice mogli określi swoje wartości oraz w zabawny sposób stworzyłam listę wartości dla dzieci. ( To ćwiczenie dziecko wykonuje na sesji indywidualnej ze mną lub na Akademii Free Mind).
Poznaj wartości Twojego dziecka na Kursie Online „Pułapki Rodzicielskie”  Po wyznaczeniu swoich osobistych wartości Mama Jola zdziwiła się, że często podejmuje decyzje, która nie jest zgodna z jej wartościami. Zgadza się na pójście z koleżanką na kawę a odmawia córce wspólny wypad do kina – a przecież jej wartością jest RODZINA! I co się dzieje na tej kawie? Mama Jola ma wyrzuty sumienia, że zaniedbuje córkę a dodatku nie realizuje się jako matka. Tata Ryszard, większość czasu spędzał w swoim warsztacie samochodowym. Nie było to zrozumiane przez jego rodzinę. Ale jego wartością jest pasja. Czuję się spełniony gdy skręca kolejną śrubkę. Zuzia lat 7, uwielbia sport. Gdy rozmawiałyśmy o jej zainteresowaniach i marzeniach chciałaby wyjechać do Kalifornii aby tam jeździć na rolkach. Jej wartościami są podróże, sport i czas z rodzicami. Patrząc na powyższe schematy widzimy wartości takie jak:  rodzina, pasja, podróże, sport. Siadając przy wspólnym stole z ulubionym napojem w łatwy sposób możemy wyznaczyć teraz wartości całej rodziny. Przecież zależy nam na tym aby każdy był szczęśliwy i się spełniaj! Zastanów się teraz na powyższym przykładzie jak Rodzice i Zuzia mogą wyznaczyć rodzinne wartości i jakie one będą? BRAWO! Masz racje! To wspólne spędzanie czasu oraz realizacja swoich pasji. Jeśli Mama Jola lubi spędzać czas z Zuzią to z przyjemnością uczestniczy w jej lekcjach jazdy na rolkach. A zamiast na jechać trzy razy na wakacje na, których każdy będzie się nudził wybiorą miejsce, w którym można jeździć na rolkach, no chyba, że budżet domowy pozwala i wakacje spędzą w Kalifornii. A jakie są Wasze rodzinne wartości? Podziel się nimi w komentarzu! Dołącz do uczestników Kursu Online „Pułapki Rodzicielskie”