Nie musisz być gotowy, aby wyruszyć w prawdziwy świat w którym dowiesz się jak zarządzać budżetem domowym.  Świadoma edukacja w zakresie radzenia sobie z pieniędzmi, płacenia rachunków i oszczędzania pieniędzy można rozpocząć się w dzieciństwie i pomóc przygotować dzieci na przyszłość.

Oto 4 kroki jak wprowadzić dziecko w świat pieniędzy: 

1. Otwórz konto oszczędnościowe

Zarządzanie pieniędzmi zaczyna się od dobrych nawyków każdego dnia. Otwórz konto oszczędnościowe i fundusz studencki dla swojego dziecka w ciągu pierwszego roku życia i regularnie wpłacaj (nawet niewielkie kwoty). Kiedy twoje dzieci będą starsze, wymagaj od nich, aby również w tym uczestniczyły.

2. Wymagaj od dzieci zaoszczędzenia pieniędzy

Kiedy dzieci są małe, łatwo jest odkład ze nie pieniądze lecz kiedy są już starsze nie wiedzą o co chodzi bo… rodzice robili to za niego.  Zamiast pozwalać dzieciom wydawać wszystkie pieniądze, które otrzymują lub zarabiają, wymagaj od nich świadomości zarządzania pieniędzmi. 


O tym jak wprowadzić świadomość finansów w domu dowiesz się od Kamili Rowińskiej


3.Omów wskazówki dotyczące oszczędzania pieniędzy.

Chociaż dzieci nie potrzebują dogłębnego zrozumienia finansów Twojej rodziny, pomocne jest, aby rodzice przedstawili opłacane rachunki, omawiali oszczędności, emeryturę i fundusze na studia oraz przydzielali dodatkowy dochód po jego otrzymaniu. Dzieci uczą się najlepszych praktyk zarządzania pieniędzmi, obserwując swoich rodziców, więc nie trzymaj wszystkich pieniędzy za zamkniętymi drzwiami. Jeśli zarabiasz i trzymasz się budżetu, dzieci widzą i uczą się z tego.

 

4. Zachęcaj do wykonywania drobnych prac w niepełnym wymiarze godzin

Chociaż nie zawsze jest możliwe, aby dzieci miały pracę po szkole, szczególnie narażając się na pogorszenie wyników w nauce, niektóre prace w niepełnym wymiarze godzin dają dzieciom możliwość uczenia się o pieniądzach. Opieka nad dziećmi, wyprowadzanie psów lub praca na obozie letnim to sposoby, dzięki którym dzieci mogą zarobić i nauczyć się radzić sobie bez odbierania zabawy z dzieciństwa.

 

Dawanie dzieciom możliwości wydawania i oszczędzania pieniędzy uczy ich dobrych praktyk zarządzania pieniędzmi od najmłodszych lat. Zachęć dzieci do poznania wskazówek dotyczących oszczędzania pieniędzy i samodzielnego wykazania pozytywnych nawyków związanych z wydawaniem pieniędzy. Rodzice, którzy robią takie rzeczy, prawdopodobnie będą mieli dzieci, które rozpoznają wartość dolara i wagę oszczędzania od najmłodszych lat.