Gdzie jest mój czas? Jak pomóc nastolatkowi ogarnąć się w czasie?

Małe dziecko mały problem. Duże dziecko większy problem! Całkowicie się z tym nie zgadzam. Dziecko to człowiek.A skoro ktoś jest dla Ciebie problemem to warto się tutaj głębiej zastanowić. Być może to zachowanie dziecka jest dla Ciebie problematyczne dlatego w listopadzie zapraszam Cię do świata zarządzania i planowania przez dzieci i młodzież. Prawdą jest to, że przedszkolak ma jeszcze problem, aby logicznie wyliczyć czas, gdyż za tę czynność odpowiada lewa półkula mózgowa, która bardzo intensywnie rozwija się około siódmego roku życia. Jednak gdy mowa już o emocjonalnie rozwijającym się nastolatku to kolejne spóźnienie czy nocne nadrabianie zdań nie da wytłumaczyć się brakiem umiejętności odczytywania godziny z zegarka. Podczas pandemii COVID-19 czas spędzany przed ekranem dla dzieci i rodziców stał się znacznie bardziej skomplikowany. Nakazy pozostania w domu wymagały całkowitego ograniczenia życia towarzyskiego w celu przejścia do trybu online, nauka zdalna zwiększyła liczbę godzin spędzanych przed ekranem, co dla mózgu nastolatka rozpoczęła się walka z czasem. Bawiąc się we wróżkęmogę przepowiedzieć, że w przyszłości nastolatek będę musiał codziennie spędzać wiele godzin przed ekranami, co wiąże się z wyjątkowymi wyzwaniami dla jego rozwoju.

Czas spędzany przed ekranem może ograniczać rozwój emocjonalny. 

Czas spędzany przed ekranem może ograniczać rozwój emocjonalny
Umiarkowane lub intensywne korzystanie z ekranu wiąże się ze zmniejszoną ciekawością i regulacją emocjonalną u nastolatków. Kiedy problemy stają się trudne do rozwiązania, czy to intelektualne, czy emocjonalne, bodźce dostarczane z ekranu oferują sposób na ich uniknięcie. O wiele łatwiej jest chłonąć polubienia na Instagramie niż siedzieć z uczuciem smutku, więc dzieci mają trudności z kontrolowaniem swoich emocji. A za kontrolą emocji idzie kontrola czasu. 

Dlaczego? 

Kiedy tracimy poczucie własnych emocji, równocześnie do tego tracimy uważność na reakcję w różnych sytuacjach. Nasze zmysły są mniej aktywne, a uruchamia się automatyzacja działań nawykowych. Zaczynamy wykonywać to, co dla nas łatwe i przyjemne wypierając to, co potrzebne, aby zachować normę w prawidłowym funkcjonowaniu
Te skróty ograniczają możliwości radzenia sobie z przeciwnościami losu, co jest kluczowym składnikiem wspierania nastawienia na rozwój i zdrowej samooceny. Gdy dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem, rodzice mogą zauważyć krótsze nastroje, mniejszą koncentrację i mniejszą pewność siebie-złe warunki do skupienia się na wzroście i wytrwałości. Nic dziwnego, że tak wielu rodziców marzy o tym, by po prostu pozbyć się wszystkich urządzeń.

A więc co zrobić, aby dziecko miało poczucie czasu, a nawet poczucie straconego czasu?

Uważam, że za poczuciem czasu idzie pasja, która w dzisiejszych czasach została zatracona przez młodych ludzi. Wiąże się to z brakiem poczucia sensu tego, co robię, porównywaniu się do innych i ciągłe wymagania od siebie, aby dorównać tym na Instagramie czy SnapChat. Następny krok to wytrwałość. Być może i ty zauważyłeś, że w większości wiele rzeczy przychodzi dzieciom łatwo. Byłam w szoku, kiedy dzieci z Domu Dziecka powiedziały, że one nie są biedne, bo mają więcej niż dzieci, które mają rodzice, bo przecież Państwo daje im wszystko. Ta dostępność od rodziców, którzy bardzo często kupują, a raczej odkupują, dziecku bark czasu dla niego spowodowała, że nastolatek zatracił poczucie wytrwałości.

Żyję z wielkim przekonaniem, że ROZWÓJ to PASJA I WYTRWAŁOŚĆ W DĄŻENIU DO DŁUGOTERMINOWEGO CELU.

Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby nauczyć nastolatków podstawowych umiejętności zarządzania sobą w czasie:


1. Pomóż nastolatkowi zrozumieć czas.
Badanie przeprowadzone przez wieku badaczy wskazuje, że nastolatek jest bardziej zmotywowany do odniesienia sukcesu, gdy posiada umiejętność planowania. Porozmawiaj ze swoim nastolatkiem o czasie. Uświadom, że czas jest zmienną a jego marzenia i cele oddalają się razem z nim. 

2. Modeluj dobre nawyki zarządzania czasem. 
Jeśli zawsze się spóźniasz lub brakuje ci wielu terminów, nastolatek pójdzie Twoje ślady. Ćwicz mądrze gospodarowanie własnym czasem i pokaż nastolatkowi, że każdego dnia potrafisz wykonać najważniejsze zadania.

3. Daj nastolatkowi narzędzia do zarządzania czasem. 
Niezależnie od tego, czy jest to planner, w którym nastolatek pisze wszystko, czy aplikacja zarządzająca harmonogramem, kalendarz papierowy czy kalendarz Google, pomóż mu znaleźć narzędzia, które będą dla niego najlepsze. Porozmawiaj o tym, jak ważne jest tworzenie harmonogramu i używanie list do mądrego ustalania priorytetów. 

4. Zachęcaj nastolatka, aby zapisywał swój harmonogram. 
Nastolatek z łatwością potrafi zająć się grami wideo lub mediami społecznościowymi, jeśli nie będzie ostrożny. To Ty jako rodzic bierzesz za to odpowiedzialność. Naucz go planować swój dzień, aby mógł przeznaczyć czas na zadania domowe, dodatkowy trening, czytanie książki czy rozwój. Zachęć go, aby również zaplanował wolny czas, aby czas nie upływał bezczynnie, bez poczucia, że nie zrobił nic fajnego.

             POBIERZ i PLANUJ w PLANERZE POZYTYWNEGO UCZNIA 

5. Pomóż swojemu nastolatkowi ustalić priorytety działań. 
Nastolatki często mają konflikty w swoich harmonogramach. Mecz koszykówki, gra z kolegą, obiad u babci i wykonanie projektu. Porozmawiaj ze swoim nastolatkiem o tym, jak ustalać priorytety działań na podstawie jego wartości i pasji. 

6. Zachęcaj nastolatka do rozwijania rutyny. 
Zachęcaj nastolatka do wypracowania zdrowych nawyków, takich jak wykonywanie obowiązków domowych zaraz po szkole. Kiedy już wejdzie w rutynę robienia rzeczy w określonej kolejności, nie będzie musiał tracić czasu na myślenie o tym, co robić dalej.

7. Unikaj zrzędzenia. 
Kuszące może być dokuczanie nastolatkowi lub powtarzanie przypomnień. Jednak ciągłe powtarzanie dziecku, że ma odrabiać lekcje lub odkurzyć mieszkanie zmniejsza jego odpowiedzialność.

8. Ustaw limity dla elektroniki. 
Twój nastolatek może tracić niezliczone godziny w mediach społecznościowych lub grając w gry wideo, jeśli nie będzie ostrożna. Ustal zasady, które pomogą kształtować zdrowe nawyki przy użyciu telefonu komórkowego i innych urządzeń cyfrowych.

9. Zachęć ją do wyznaczenia sobie celów. 
Porozmawiaj z nastolatkiem o osobistych celach, które chce osiągnąć.