Mamo, tato - chcę być bezpieczny.

Świat idzie do przodu. Słyszę to na każdej konferencji. Technologia, rozwój, zrozumienie współczesnych dzieci. Zmiany w edukacji, plany na wakacje a po wakacjach zajęcia dodatkowe. 
W szkole rodzice skupiają się na niedoskonałościach nauczycieli, wszystko wiedzą najlepiej, jak powinna wyglądać lekcja, o czym powinna rozmawiać Pani z uczniami oraz co jest wykonane źle. Dzieci w domu słyszą o niedoskonałościach w edukacji,  zazdrości o samochody, domy i wakacje u innych osób, a na placu zabaw obrażanie i wybieranie do paczki tych „lepszych”. A co chodzi w tym współczesnym świecie? Czy to problem w dzieciach? Raczej problem tkwi w szczegółach. Każde zachowanie ma swoje skutki. 

Sytuacja, która jest obecnie w Polsce przerasta dorosłych. Ale w tym świecie żyją również dzieci. Dzieci, które mają konta w social mediach, oglądają telewizję, słuchają i obserwują. 
Od kilku dni zastanawiałam się czy pisać artykuł na bloga o wydarzeniu w Gdańsku bo przecież to nie temat którym ja się zajmuję. Dodałam dwa wpisy na Facebooku, na moim koncie prywatym oraz na fanpage Free Mind of Child. 

Zatrzymałam się! Otrzymałam wiadomość od mamy dziecka z Gdańska, które uczestniczyło w wydarzeniu WOŚP. 
Jedni mogą pomyśleć „No dobra, dziecko przeżyło szok”, inni zaś będą obserwować reakcję dziecka i zachowanie w różnych sytuacjach.  Ponieważ sama przeżyłam atak terrorystyczny w Sztokholmie wiem co mogą czuć ludzie będący na „Światełku”. 
Dzieci są bardziej delikatniejszymi istotami i każde z nich będzie przeżywało tę samą sytuację inaczej. 
Po konsultacji z rodzicami okazało się, że u dziecka zostało zaburzone poczucie bezpieczeństwa, boi się wyjść z domu i ma lęki w nocy. 
I jeśli teraz na myśl przyszło Ci stwierdzenie „bez przesady” to chcę przypomnieć, że okres przedszkola i wczesnoszkolny to etap najsilniejszego lęku i strachu. 
Przejście emocjonalne z euforii, radości w pomaganiu na strach, reakcję ucieczki i zagrożenie bezpieczeństwa w kilka minut a nawet sekund może spowodować zmiany psychologiczne u każdego z nas. 

BEZPIECZEŃSTWO EMOCJONALNE 
W dniu narodzin dziecka jako rodzic obiecałeś sobie, że nie pozwolisz aby dziecku stała się krzywa. Zapewnisz mu bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne. Obiecałeś, że wszędzie gdzie jest z Tobą może Ci zaufać. 
A teraz Ty dorosła osoba, ukochana mama zabierasz dziecko na WOŚP, towarzyszą Wam emocje, bliskość, spokój. Aż nagle staje się coś, gdzie dziecko przestaje czuć się bezpiecznie, stresuje się, boi się a Ty stoisz obok. Przecież obiecałaś. 
Wracacie do domu i dziecko zachowuje się inaczej niż do tej pory. 
Prowdopodobnie chodzi o to, że stworzyłaś emocjonalne bezpieczeństwo dla swojego dziecka. Czuło, że jesteś tutaj, by słuchać jego uczuć, a więc i pokazać je, czasem bezpośrednio poprzez płacz, a czasami pośrednio poprzez zachowanie. 
Dzieci potrzebują poczucia więzi i bezpieczeństwa emocjonalnego aby się rozwijać. Ich układ limbiczny, społecznie emocjonalna część mózgu jest jak radar, który nieustannie skanuje środowisko, aby zobaczyć „Czy jestem tu bezpieczny?”
Dopóki system limbiczny dziecka czuje bliskość i bezpieczeństwo, wszystko jest idealne – myśli i zachowanie. Ale przecież czasami dzieci odczuwają rozłąkę lub doświadczają emocjonalnego zdenerwowania.

Kiedy tak się dzieje, system limbiczny wyczuwa emocjonalną awarię, a następnie kora przedczołowa – część mózgu odpowiedzialna za racjonalne, rozsądne myślenie nie może dobrze funkcjonować. Twoje dziecko może zacząć zachowywać się w „dziwny” sposób. Dziecko narzeka, jęczy, bije, zaczyna płakać w celu przywrócenia bliskości. 
No bo przecież gdy Twoje maleństwo leżało w łóżeczku i zapłakało czy nie byłaś na jego zawołanie płaczem? 
Oczywiście, że byłaś. Dlatego największym błędem jaki popełniają rodzice jest uspakajanie dziecka i przywrócenie go do „normalnego” zachowania. 

Pamietajmy jednak, że to płacz jest procesem uzdrawiania i jeśli możesz po prostu być przy dziecku i zaakceptować jego niepokój, umożliwi to dziecku uwolnić uczucia i myśli, które stoją na trudnym zachowaniem.  

Oto 5 moich sprawdzonych porad dla rodziców aby pomóc dziecku odzyskać emocjonalne bezpieczeństwo

1. Pozwól dziecku wyrazić swoje uczucia. 

2. Wyłącz radio, telewizję i internet. Media lubią rozkręcać wydarzenia na dużą skalę. 

3. Bądź wzorem. Mów o emocjach, które Ci towarzyszą. Nie okłamuj. 

4. Daj poczucie bliskości. Przytul jeśli dziecko tego potrzebuje. Rozmawiaj, czytaj książki i pijcie gorące kakao. 

5. Zadbaj o wsparcie dla siebie. Chcąc pomóc dziecku pozwól pomóc sobie.